O2 Športová akadémia Mateja Tótha

O akadémii

Množstvo výskumov dokazuje, že pohyb a športovanie robí ľudí šťastnejšími a zdravšími. Tak prečo nezačať už v detstve?! Preto sme sa zapojili do projektu O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Deti sa učia systematicky a správne športovať, mať z pohybu radosť, ktorá pretrvá do dospelosti.

O2 Športová akadémia Mateja Tótha je na celom Slovensku a ročne u nich trénujú tisíce detí. Na tréningoch sa venujeme všeobecnej pohybovej príprave, ktorá je potrebná pre každý šport. Pripravujeme deti na športové výkony, učíme ich správne vykonávať pohyb a formy, akými to realizujeme, sú plné radosti a hier.

Tréningy v akadémii prebiehajú počas celého školského roka 2 x týždenne.

VÝNIMOČNOSŤ TRÉNINGOVÉHO PROCESU
Tréningový proces v akadémii stojí na troch pilieroch: športový tréning, vývojová kineziológia a psychologická príprava. Každý tréning má presne stanovený obsah a cieľ, ktorý tréner realizuje.
Športový tréning
V športovom tréningu využívame najnovšie poznatky zo športovej prípravy detí. Tréning je zameraný na rozvoj všeobecných pohybových schopností, funkčný rozvoj organizmu, ale aj rozvoj základných lokomócií. Realizuje sa prostredníctvom cvičení, ktoré sú zakomponované do hier a súťaží.
Vývojová kineziológia v našom tréningu
Akadémia Mateja Tótha je jedinou pohybovou prípravou pre deti, ktorá sa na tréningoch systematicky venuje vývojovej kineziológii. Prostredníctvom vývojovej kineziológie uplatňujeme v tréningu cvičenia, ktoré pomáhajú deťom vykonávať pohyb správne. Pohyb dieťaťa je jednoduchší, efektívnejší, ale predovšetkým správny. Tieto cvičenia pomáhajú deťom kompenzovať nesprávne pohybové vzory, ktoré súvisia so sedením v škole, pri počítači a podobne. Jedným z týchto cvičení je aj vývojová poloha “medveď”. Prostredníctvom nej do určitej miery vieme v diagnostike posúdiť pohybový aparát dieťaťa.
Šport a psychológia
Aby sme deti naučili využívať svoje schopnosti a rozvíjali všetku silu, ktorá v nich je, vytvorili sme psychologickú prípravu, ktorú realizujeme hravou formou. Pozostáva z relaxácie, koncentrácie a vizualizácie. Psychologickú prípravu vytvoril tím psychológov na čele s detskou psychologičkou Andreou Antalovou.
TRÉNERI SÚ ODBORNÍCI
Tréneri sú odborníci, ktorí majú skúsenosti s deťmi. Predtým, ako pedagógovia začnú žiakov trénovať, absolvujú viacdňové školenie pod vedením odborníkov O2 Športovej akadémie Mateja Tótha. Každý tréner sa riadi špeciálne vytvorenou metodikou. Tréningový proces kontrolujú, využívajú inovované metodické príručky a organizujú kontinuálne vzdelávacie aktivity pre trénerov, kde prednášajú akademici.
Na tvorbe metodických materiálov a postupov sa podieľajú odborníci z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, fyzioterapeuti zo Slovenskej zdravotníckej univerzity a tím psychológov.
Naša škola zvíťazila v súťaži o Športovú akadémiu Mateja Tótha
Naša škola sa v októbri zapojila do hlasovacej súťaže o Športovú akadémiu Mateja Tótha. V spolupráci s Materskou školou sme vytrvalo denno – denne hlasovali. Hlasovali učitelia, rodičia, samotné deti a všetci tí, ktorí chcú, aby sa naše deti viac hýbali.
Zo súťaže sme vyšli víťazne!

Čo je O2 Športová akadémia Mateja Tótha?
Základom ŠPORTOVEJ AKADÉMIE je kvalitná voľnočasová aktivita v podobe krúžkov na 1. stupni základných škôl. Akadémia pomocou prepracovanej metodiky a školených trénerov poskytuje deťom všeobecný športový základ, ale aj motiváciu a pozitívny vzťah k pohybu. Tréningy sú vyskladané tak, aby deti športovali hravo, dbá sa na ich telesný aj duševný vývin a zároveň deti zistia, na aký šport majú najlepšie predpoklady.
Čo bude nasledovať?
Škola získala Akadémiu M. T. na obdobie od 1.2.2023 do 31.1.2024 zadarmo. Jedná sa o tréningovú skupinu 20 detí z prvého stupňa, ktoré budú mať pravidelný športový tréning 2x týždenne. Viesť ho budú pani učiteľky Mgr.Erika Almásiová a Mgr. Beáta Faragóová, ktoré absolvovali školenie a získali metodické materiály Akadémie. Ďalej získavame sadu športových pomôcok v hodnote 400 eur bezplatne a natrvalo, ktorá sa samozrejme bude využívať aj na hodinách telesnej a športovej výchovy. Každé dieťa z tréningovej skupiny dostane tričko, vrecko a iné drobnosti.