Enteráci v Trsticiach
Naprogramuj microbit
Ako dopadla súťaž ?
Ako dopadla súťaž ?
1.kategória – 3.,4.,5.ročník
miesto: Lorina Nyilfa a Antónia Farkasová
miesto: Dávid Puskás
miesto: Natália Kovácsová
2. kategória – 6.,7.,8.ročník
miesto: Dávid Ondrejič
miesto: Lukáš Vaško, Luboš Hlavatý, Viktória Poloncová
miesto: Noémi Bachanová, Lucia Macurová
Rozvoj digitalizácia je veľmi rýchly a preto usilovne pripravujeme naše žiačky a žiakov, aby nadobudli zručnosti potrebné pre 21. storočie. Jedným z účinných spôsobov ako hravo a interaktívne prehĺbiť ich poznanie digitálnych technológií a programovania sú micro:bity – mikropočítače, ktoré sú jednoducho programovateľné a vhodné aj pre začiatočníkov.
Vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis má naša škola k dispozícii sady micro:bitov, ktoré využívame na 1. aj 2. stupni na hodinách informatiky aj v rámci krúžkovej činnosti.
Zapojili sme sa do 2. ročníka grantovej výzvy ENTER pre školy. Naša škola v rámci tohto projektu získala 1000 eur na nákup sád micro:bitov. Projekt uspel pod názvom “ENTERáci v Trsticiach”.
Cieľom projektu je sprístupniť žiakom 2. stupňa hravou, zaujímavou a interaktívnou formou svet digitálnych technológií a programovania prostredníctvom micro:bitov. Micro:bity môžu byť využité nielen na hodinách informatiky, ale aj v iných predmetoch. Ich využitie je veľmi rôznorodé.
Micro:bit – zoznámte sa!
Aby sa žiaci naučili základy programovania a nemuseli neustále riešiť správnosť napísaného textu, boli vytvorené viaceré obrázkové programovacie prostredia.
BBC micro:bit je programovateľný minipočítač, dajú sa s ním vytvárať jednoduché hry, merať teplota, ovládať zvuk či svetelnosť iných zariadení, vieme k nemu pripojiť LED pásiky a mnohé ďalšie zariadenia. Micro:bit sa programuje v jeho vlastnom online prostredí a jeho programovací jazyk vyzerá ako skladačka puzzle. Tým sa aj výrazne zamedzí vzniku logických chýb pri zostavovaní programov. Zároveň možno meniť rôzne parametre, dopisovať texty a textové reťazce, apod. Takémuto typu programovania hovoríme blokové.
S micro:bitom a jeho možnosťami sa zoznámili všetci žiaci druhého stupňa, ale aj tretiaci a štvrtáci na hodinách informatiky. Postupne sme prechádzali od najjednoduchších aktivít ako: digitálna menovka, animácia, hracia kocka, krokomer, , kameň/papier/nožnice, živá reťaz až po zložitejšie projekty ako: rádio komunikácia, led pásiky. Vďaka projektu ENTER deti zažili kopec zábavy, dostávajú sa do tajov (základou) programovania, ale objavovať možnosti micro:bitu neprestávame, pokračujeme ďalej aj tento školský rok
Dôležitým krokom je vzbudiť záujem žiakov, ukázať, že programovanie nie je strašiak – a napokon aj pripraviť ich na zmeny v rozličných oblastiach zamestnania. Programovanie, robotické systémy, vlastné aplikácie, umelá inteligencia – to všetko ovplyvňuje a v budúcnosti bude ovplyvňovať ešte viac pracovné návyky ľudí, pracovnú náplň, ale aj ich rozhodovanie.